Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki

Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki Anne ve çocuk arasındaki ilişki çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Çocuğun sağlam bir psikolojide büyümesinde annenin sürekli ilgili olması ve korumacı tutumunda aşırıya kaçmaması gerekiyor. Anne ve çocuk ilişkisinde annenin sevgisini gösterebilmesi oldukça önem taşıyor. Gelişim döneminde çocuklar genellikle babalardan olumsuz davranışları annelerden olumlu davranışları alıyorlar. Bu konuda fazlasıyla dikkatli olunmalı ve aşırıya kaçılmamalı. Baba çocuğun hayatında genellikle koruyan kollayan disiplinli ve güçlü bir bireydir. Anne ise sevgi, ilgi duyulan, kimi zamanda arkadaş olarak görülen bir bireydir. Anne çocuğun hayatında sevgiyi saygıyı aşılayan bir birey olduğu kadar da çocuğun yaşam sürecinde ayakta kalabilmesini, yaşamını devam ettirebilmesini öğreten objedir. Yani çocuğun yetiştirilmesinde annenin rolü çok büyüktür. Annenin olmadığı durumlarda ise çocukla iletişim kuracak olan kişinin davranışları son derece önemlidir.

Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki

Anne Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Annenin çocuğa sevgi ve ilgi ile tutarlı bir şekilde yaklaşması çocuğun hayatında daha sağlam adımlar atmasında etkili oluyor. Annesinden sevgiyi ve saygıyı öğrenen bir yetişme çağındaki bir çocuk karakterini de o şekilde tamamlar. Kısacası çocuğun psikolojik sağlamlığında annenin etkisi çok fazla diyebiliriz. Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki Çocuk yaşadığı deneyimler yani anneden gördüğü şeyler sonucunda kendisini şekillendirir. Aynı zamanda çocuğun bağlandığı örnek aldığı ilk kişide annesidir. Anne ile sıcak sevgi dolu ve güvenli bir bağlılık ilişkisi olmuşsa çocuk ileride hayata o şekilde bakar ve insanlara olan yaklaşımını da o şekilde sağlar. Aksi halde ise güvensiz bir birey yetişir. Ve buda çocukta kaygıya sebep olur. Sosyal açıdan sağlıklı ve duyarlı bir birey yetiştirmek için annenin çocuğun ihtiyaçlarına ve isteklerine karşı duyarlı olması gerekiyor. Sağlıklı ve kendine güvenen bir birey ancak bu şekilde yetişebilir.

Aşırı Korumacılık Çocuğa Zarar Verir Mi?

Her sorumluluğu anne üstlenirse, çocuğa sorumluluk verilmezse çocuğun sorumluluk bilinci gelişmez. Ve bu çocuk kendine güven duygusunu, bir işi başarabilme duygusunu kazanamaz. Aşırı korumacı olan bir annede çocuğun sorun çözme becerisi de gelişmez. Çocuk sağlıklı ve bilinçli sınırlarla büyütülmeli ve aşırılıktan kaçınılmalıdır. Küçük yaşlarda koruma duygusu fazla olabilir ancak ileriki yaşlarda özellikle ergenlik döneminde bu tutum azaltılmalı ve çocuğun bir birey olduğu öğretilmelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki için yorumda bulun

    Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki için ilk yorumu yapabilirsin.