Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası

Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası Endüstriyel ürünleri kısaca tanımlayacak olursak belli zamanlarda veya devamlı, makine ve benzeri araçlar kullanımıyla bir madde, biçimini yahut gücün niteliğini değiştirmek için toplu üretim şeklinde elde edilmekte olan ürünlere endüstri ürünü denmektedir. Endüstriyel ürünlerin topluma birçok açıdan son derece faydalıdır. Bunlara ilk ve en temel olarak verilebilecek örnek şüphesiz ki Tarım alanındaki ilerlemelerdir.

Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası

Sağlık alanındaki endüstriyel gelişmeler sonucu oluşan daha büyük bir tarım dışı nüfusun beslenebilmesine olanak sağladı. Ekonomik değişiklikler neticesinde servet dağılımından daha geniş ve büyük kesimlerin daha fazla pay almasına, artan sanayi üretimi ile beraber da temel servet kaynağı olarak toprağın öneminin azalmasına ki günümüzde de hala değerlidir. Buna karşın artan uluslararası ticaret ile beraber astronomik oranlarda uluslararası ticaret hacminin büyümesini sağladı.

Toprak Mülkiyeti ve Endüstri Sermayesi

Toprak mülkiyeti ve endüstriyel açısından bakacak olursak topluma birçok fayda sağlamıştır. Toprak mülkiyetinden sanayi sermayesine doğru evirilen ekonomik iktidar artık siyasal değişimlere, sanayi toplumunun gereksinimleri doğrultusunda yeni devlet politikalarının oluşmasını sağladı. Toprak mülkiyeti başat faktör olma özelliğini yitirmiş, yerini endüstri sermayesine bırakmıştır. Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası Toprak mülkiyeti hala önemlidir.

Ancak daha az önemli hale gelmiştir. Bunun tarihsel nedeni şüphesiz olarak borç batağına saplanmış toprak sahipleri topraklarını ucuza satmış ve yerini zenginleşen sanayi burjuvazisine bırakması ile olsa da. Toprak mülkiyeti hala endüstriyel üretim açısından önemlidir. Bu durum beraberinde toplum açısından yeni bir toplumsal yapılanmanın oluşmasını sağlamıştır.

Endüstriyel Üretim Ve Toplum Arasındaki Dolaylı Etki

Endüstriyel üretim ve toplum arasındaki dolaylı etki toplum, insanlar arası ilişkiler, insan doğa ilişkisi endüstriyel üretim ile beraber şekillenmiştir. Hammadde açısından bakacak olursak birçok endüstriyel ürün ham maddeye yakın yerlerde üretilmektedir. Hatta en uygun ham madde nerede üretiliyorsa orada üretilmeye başlanmıştır. Geçimlik üretim yerini üretim fazlasına hatta artı değere bırakmıştır. Toplum zenginleşmiş ve yeni ihtiyaçlar, yeni sektörlere bırakmış. Bu sayede paranın dolaşım hızı artmış ve bu durum yeni iş alanlarını doğmasını sağlamıştır. Tüm bunlara dayanarak endüstriyel üretim ile beraber doğrudan ve dolaylı şekilde bütün toplumsal ilişkiler ağı ve toplumsal sınıflamalar, iş bölümü artmış sil baştan yeniden oluşmuştur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası için yorumda bulun

    Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Endüstriyel Ürünlerin Topluma Faydası için ilk yorumu yapabilirsin.