Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirim?

Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirim? Enerji kimlik belgesinin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan kişiler, enerji kimlik belgeni nereden alabileceğini sorgulamaya başladı bile. Bizler de bu noktada “Enerji kimlik belgesini nereden alabilirim?” sorusunu soran vatandaşlarımıza yardımcı olmak istiyoruz.

Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirim?

Enerji kimlik belgesi, her zaman belirttiğimiz gibi zorunu bir belgedir. Bu belgeyi almak için alanında uzman olan bir takım mühendislerle beraber çalışmalısınız. Bu kişiler, danışmanlık şirketleri adı altında çalışıyorlar. Binanıza gelerek detaylı bir inceleme yapacaklardır. Bu inceleme sonucunda da enerji kimlik belge hakkında sizlere bazı raporlar çıkartacaktır. Ancak sadece uzmanların binanızı incelemesi, enerji kimlik belgesi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Enerji kimlik belgenizin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylatılması gerekiyor. Aksi durumda ne sorgulama yapabilirsiniz ne de belgeniz geçerli olur.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Zamana Kadar Çıkartılmalıdır?

Enerji kimlik belgesi için belirtilen ilk tarih 1 Ocak 2017 yılına kadardı. Ancak devlet bu konudaki süreyi uzatarak, süreyi 1 Ocak 2020 olarak belirtti. Eğer binanızın enerji kimlik belgeleri yoksa 2020 yılına kadar enerji kimlik belgeleri çıkartmalısınız.

Gelecekte, enerji kimlik belgeleri olmayan binalara hangi yaptırımların uygulanacağı şu anda tam olarak belli değil. Ancak söylentilere göre enerji imlik belgenin olmadığı binalara oturma ruhsatı verilmeyecek. Bu durum yeni yapılacak binalar için geçerli olacak. Hatta gelen bilgiler arasında, artık enerji kimlik belgenin inşaat halindeyken alınması gerekecek.

Enerji Kimlik Belgesi

Devletin belirttiği kurallara göre enerji kimlik olmayan binaların aldığı enerji kimlik belgeleri geçerlilik kazanmayacak. Burada bina sahipleri ise boş yere uğraşmış olacak. Enerji kimlik belgeyi çıkartmanız için öyle çok büyük rakamlar ödemenize gerek kalmayacak. Yapılan araştırmalar ortalama 350 ila 400 TL arasında bu işin çözülebileceğini gösteriyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirim? için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirim? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirim? için ilk yorumu yapabilirsin.