Psikosomatik Nedir

Psikosomatik Nedir İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı psikolojik rahatsızlıklara sahip olabilmektedirler. Bu durum kişilerin ruh sağlığını etkileyebilmekle birlikte bazı hastalarda bu durum fiziksel hastalıklara da neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklara psikosomatik denilir. Peki, tam anlamıyla

Psikosomatik Nedir

Psikosomatik, kişilerin ruh sağlığı nedeniyle sahip olduğu hastalıkların tıp dünyasındaki genel adıdır. Tıp kişilerin ruh sağlığını incelediği gibi psikolojik sorunların neden olduğu rahatsızlıkları da incelemeye başlamıştır.

Yunanca bir kelime olan psikosomatik, ruh anlamına gelen “psyche” ve beden anlamına gelen “soma” sözcüklerinin birleşimiyle ortaya çıkmıştır. Buradan da görülüyor ki ruhsal ve fiziksel hastalıklar birbiri ile bağlantılıdır. Bu rahatsızlıkların görülme yaşı çocukluğa kadar inmektedir. Modern dünyanın kaçınılmaz sorunlarından birisi haline gelen stres bu hastalıkların başlıca sebebidir. Psikosomatik rahatsızlıkların görülme oranı sürekli bir artış göstermektedir. Psikosomatik genel olarak kendi cilt rahatsızlıkları ile birlikte göstermektedir. Cilt yüzeyinde kaşınmalar meydana gelir ve bunun neticesinde cilt zarar görür, saçlarda dökülme ve erken yaşta beyazlamalar meydana gelebilir.

 

Psikosomatiğe gösterilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi stresli olunan zamanlarda mideye giren kramplardır.

Psikosomatik hastalıkların en yaygın görüldüğü yaş kitlesi ergenliktir. Ergenlerin ruh halleri sürekli değişken olduğu için bu rahatsızlıklar sık görülür.

Eğitim seviyesine göre bu psikosomatik rahatsızlıkların görülme olasılığı değişir.

 

 EN SIK KARŞILAŞILAN PSİKOSOMATİK RAHATSIZLIKLAR

Karın bölgesinde ağrı

Sürekli endişeli olmak

Sürekli yorgunluk hissetmek

Dengede sorunlar

Görmede bozuklukları

Sırt ağrısı

Saçta beyazlama ve dökülme

İçe dönüklük

Algı problemleri

Cilt Problemleri

 

 PSİKOSOMATİK NASIL ANLAŞILIR?

Psikosomatik nedenlere bağlı rahatsızlık duyduğunu söyleyen kimsenin bunu birkaç defa yaşaması yeterli değildir. psikosomatik nedir Ağrıların farklı zaman dilimlerinde ara sıra şiddetli ara sıra hafif olmakla birlikte kendini göstermesi gerekmektedir. Eğer rahatsızlığın psikosomatik olduğu düşünülmeye devam edilirse bir hekime danışılmalı ve tanı konulursa tedavi kabul edilmelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Psikosomatik Nedir Psikosomatik Nedir için yorumda bulun

    Psikosomatik Nedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Psikosomatik Nedir için ilk yorumu yapabilirsin.