Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir?

Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir? Yemeklerin vazgeçilmezlerinden biri de kabul edersiniz ki yağlardır. Yağlar, hem vücudumuzun hem de yemeklerimizin müdavimleridir(bir yere sürekli olarak giden, orada sürekli olarak bulunan). Yemeklere tadını, lezzetini versin diye nasıl tuz veya çeşitli baharatlar kullanıyorsak, aynı zamanda yağ da kullanırız. İşte bu yüzden yaptığımız tüm yemeklerin hemen hepsinde, yağ vardır. Peki, bunun ölçüsü nedir? Bir yemeğe ne kadar yağ koymalıyız? Vücudumuzun ne kadar yağa ihtiyacı vardır?

Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir?

Az mı Çok mu?

Daha öncede belirttiğimiz gibi yağ, yemeklerimizi tatlandıran, onlara lezzet veren önemli ürünlerden birisidir. Bazı yemeklerde çok kullanılırken, bazılarında daha az kullanılır(mesela, kek, poğaça, kurabiye gibi ürünlerde daha az kullanılır). Yağı tarif ölçüsünden fazla kullanmak değil, tam tarif de yazan ölçüde kullanmak, yaptığımız yemeğin lezzetli olması için yeterlidir.

Yani kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmak yemeğinizi lezzetli yapmak dışında, sağlığınıza büyük ölçüde zarar verir. Kalp damar rahatsızlıklarına davetiye çıkardığı kadar aynı zamanda kilo almanıza da yeterli zemini hazırlamış olur. Tabi bunun yanında sıvı veya katı formdaki yağlarda sağlığımız açısından fark yaratmaktadır. Sıvı yağ(ayçiçek, zeytinyağı, susam yağı vb.) yerine daha çok tereyağı tercih etmeniz sağlık açısında daha uygun olmaktadır.

Köy Tereyağı Tercih Edin

Biraz öncede dediğimiz gibi tereyağı daha sağlıklı diyebileceğimiz bir yağ türüdür. Çünkü kalp-damar sağlığı açısından tehdit uyandırmayan bir yağ türüdür. Tabi ki tereyağınındı gerçek köy tereyağı olması gerekmektedir. Tereyağının doğal olması, hem sağlığınız hem de yemeklerinizin lezzeti açısından önemlidir. Köy tereyağı oda sıcaklığında eriyebilen bir yağdır. Aynı zamanda her türlü yemek tereyağı ile ayrı bir lezzet bulur. Yemeğe lezzet katmasının yanında, bir de sağlıklı oluşu, tereyağının tercih etmeniz için yeterli sebeplerden 2 tanesidir.

Erkek ve Kadınlarda Farklıdır

Yağ, nasıl alınması gereken ölçünün dışında alındığında, kilo alınmasına neden oluyorsa, kilo verirken de az miktarda yağ tüketilmesi gereklidir. Yağ oranı, kadınlarda ve erkeklerde farklı ölçülerdedir. Kadınların vücudunda yüzde 22 oranında yağ olması gerekirken, erkeklerin vücudunda da yüzde 15 oranında yağ olması gerekir. Bu oran kadınlarda daha fazlayken, erkeklerde daha azdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir? için yorumda bulun

    Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yemek Tariflerindeki Yağ Miktarı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.